fbpx

Po co zakładać bloga w 2022 roku?

Po co zakładać bloga w 2022 roku?

Zakładanie bloga w 2022 roku może wydawać się nieco bezsensownym pomysłem. W końcu teraz wszyscy stawiają na wideo i raczej ludzie niechętnie czytają.

Jednak można znaleźć silne powody, aby prowadzić bloga.

Ja swoje przedstawiam poniżej. Przeczytaj i daj znać, czy ma to dla Ciebie sens…

Nie chcę być uzależniony od właścicieli platform social media

Kiedy social media rozrastały się jakieś 15 lat temu, to założyciele tych platform mówili, że zależy im na swobodzie wypowiedzi, czy możliwości dotarcia do niezależnych źródeł informacji. 

W tym momencie o swoich projektach mówią tak samo twórcy świata Web3, który zajął miejsce social mediów sprzed ponad dekady. Pytanie jak to będzie wyglądać, kiedy tylko ten internet w wersji trzeciej się rozrośnie, a niektórzy z twórców staną się jednymi z najbogatszych na świecie i zobaczą, że wprowadzenie cenzury może im tylko pomóc osiągnąć ich cele. 

Bo umówmy się, tak jest teraz w przypadku facebooka, gdzie jeden organizm decyduje o wszystkim… i może Cię zbanować w mgnieniu oka. 

Ostatnio dosyć głośno jeśli chodzi o banowanie, było na temat jednego mówcy (Andrew Tate), który stracił wszystkie swoje konta w social media. Tak po prostu z dnia na dzień usunęli go zewsząd. Ta sprawa może mieć głębsze dno, ale daję ten przykład głównie dlatego, że nie było wcześniej żadnych przesłanek, że korporacje usuną mu konta w ich serwisach. Jednak to zrobiły i innym mogą zrobić podobnie.

Mam większą swobodę wypowiedzi

Nie słyszałem jeszcze, żeby hostingodawca odmówił komuś sprzedaży domeny czy hostingu w swoim serwisie, bo kupujący powiedział coś niepasującego właścicielom serwerów. 

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że może się tak zdarzyć, jednak prawdopodobieństwo jest niższe. I jestem pewien, że dużo musiałoby się stać, żeby ktoś chciał zamknąć mi stronę. 

Przeciwnie jest na platformach typu Tik Tok, czy Instagram. W tych miejscach blokady idą jedna po drugiej. Często nie wiesz za co. Czasami jedni za coś dostaną bana, a inni będą ciągle robić podobne rzeczy i nic im się nie stanie.

Chcę coś tworzyć i zostawić coś po sobie

Mogę zostawić swoją wiedzę i przemyślenia dla siebie albo wrzucić je na tę stronę i po prostu wierzyć, że dla kogoś to będzie wartościowe. 

Ale generalnie z każdym rokiem życia, buduje się we mnie potrzeba tworzenia swoich rzeczy. Nie wiem, czy to jest ta droga, ale z czasem mogę zmienić kierunek. Jednak w tym momencie wiem, że nie chcę być tylko konsumentem. Jeśli Ty też nie, to kliknij tutaj. Podrzucę Ci coś, co pomoże zacząć robić stronę/bloga.

Dla osobistego rozwoju

Pisząc sobie takie proste posty, mogę pewne sprawy przemyśleć… ułożyć to w słowa. Dzięki temu nauczę się przedstawiać swoje koncepcje, opinie i po prostu łatwiej przyjdzie mi wyrażenie samego siebie. 

A nawet jeśli przestanie mi się to podobać, to właśnie zostanie mi doświadczenie. Mogę to porównać do swoich studiów. Teoretycznie mógłbym powiedzieć, że studia niewiele mi dały, to jednak czuję, że mój charakter w tym okresie się zmienił. 

I nigdy się nie dowiem, jaki byłbym bez studiów, ale skoro pasuje mi to, w jakim kierunku poszła moja osobowość, to chyba nie do końca te studia były bezużyteczne.

Mogę podzielić się rzeczami, o których nikt w moim otoczeniu nie chce słuchać…

A być może ktoś przeczyta i odpowie w komentarzach…

Na przykład wśród moich znajomych nie ma osoby, która interesowałaby się Formułą 1. 

To w sumie nie jest do końca argument za samym blogiem, bo mogę zrobić to samo na Instagramie i nawet szybciej dotrę do innych osób. 

Ale tak jak pisałem w dwóch pierwszych punktach, blog stanowi pewnego rodzaju bezpieczną przystań, o której utratę nie muszę się martwić tak jak w przypadku wspomnianego IG. 

Tak więc to jest argument bardziej do samego robienia tego typu rzeczy.

Podsumowując

Przedstawiłem Ci 5 powodów, dla których myślę, że warto stworzyć bloga. 

Czy te argumenty Cię przekonują? Daj znać w komentarzu.

Oczywiście nie muszą być to jedyne powody, poza tym są też pewnie minusy… o których tutaj nie mówię. Na przykład utrzymanie strony internetowej kosztuje, a Instagram już nie. Dobrze o tym pamiętać decydując się na stworzenie strony.

Druga sprawa — jeśli chcesz mieć własnego bloga opartego o witrynę internetową (tak jak ten), to kliknij tutaj. Dzielę się 10 wtyczkami, które pomogą w budowaniu takiej strony.

Poprzedni 7 sposobów na tworzenie znacznie lepszych nagłówków
Następny Jak wykorzystać wynik testu osobowościowego MBTI?

Zostaw komentarz