fbpx

Jak wykorzystać wynik testu osobowościowego MBTI?

Jak wykorzystać wynik testu osobowościowego MBTI?

O MBTI być może już kiedyś słyszałeś. Szczerze mówiąc, dla mnie jest to nie do końca miarodajny test osobowościowy. Działa na zasadzie demokracji. Jeśli Twój charakter jest w 51% ekstrawertyczny, to wynik testu zignoruje 49% Twojej introwersji.

Ja tak mam w swoim wyniku aż przy dwóch wskaźnikach. Ale o tym za chwilę. Najpierw wytłumaczenie testu dla osób, które nie wiedzą, co to jest MBTI.

MBTI to skrót od Myers-Briggs Type Indicator (Test osobowości Myers-Briggs). Natomiast według strony 16personalities, na której możesz wykonać ten test, jest to dokładny opis dotyczący tego kim jesteś i dlaczego w taki, a nie inny sposób wykonujesz różne czynności. 

Sam test składa się z kilkudziesięciu pytań, w których zgadzasz się lub nie z konkretnymi stwierdzeniami. Przy każdym pytaniu masz 7 kropkową skalę, gdzie skrajne kropki to po prostu „Zgadzam się”, lub „Nie zgadzam się”. Tak jak na obrazku poniżej:

Twoja osobowość nie jest demokratyczna, a MBTI tak

Jak widzisz na zdjęciu poniżej, przy osądzaniu (judging) i poszukiwaniu (prospecting) mam wynik 51% do 49%. Dalej przy asertywności (assertive) i burzliwości (turbulent) mam 53% do 47%. 

W innych paskach te wyniki już bardziej przeważają na jedną ze stron, ale trzeba pamiętać, że nie powinniśmy tak szufladkować charakteru. Prawie 40% ekstrawersji nie schowa się do kieszeni. 

Uwaga: jeśli chcesz brać ten test na poważnie i wyniki masz bliskie 50-50 to po prostu zobacz też co by było gdyby rezultat przeważył na drugą stronę.

Twoje ego, a test MBTI

Trzeba przyznać, samym testem można nieźle połechtać swoje ego. Zresztą jeśli już go zrobiłeś, to czujesz to w kościach. Po rozwiązaniu testu otrzymujesz opis, który głównie skupia się na Twoich zaletach. Wyniki dają Ci bardzo pozytywny obraz samego siebie. Wady schodzą na dalszy plan. 

Na dodatek na samym dole strony z opisem Twojego rezultatu pokazali jeszcze kilka znanych osób, które mają podobną osobowość do Ciebie. Dla wielu osób porównywanie do znanych i bogatych osób jest chyba całkiem przyjemne. 

Jeszcze jak przeczytasz, że Twoja osobowość jest wyjątkowa, bo podobnych ludzi jest tylko kilka procent z całej ludzkości to już w ogóle… Kosmos!

W ogóle cała otoczka tego testu pokazuje, że został on dobrze przemyślany. Programuje Twój mózg w pozytywny sposób, dzięki czemu jest dość znany i ludzie lubią go rozwiązywać.

Dlaczego warto respektować wynik MBTI?

Jest jeden powód, dla którego respektowanie wyniku może Ci w pewien sposób pomóc. Oczywiście ma to też duży minus, ale o tym za chwilę. 

Wyobraź sobie, że przeczytałeś opis swojego wyniku MBTI. Okazuje się, że według wyniku jesteś osobą, która chętnie pomaga innym. Wtedy prawdopodobnie znajdziesz jakieś doświadczenie z przeszłości, które to potwierdzi. 

Być może dzięki temu będziesz częściej i chętniej pomagać innym. To jest teoretycznie dobra wiadomość dla Ciebie i szczególnie dla społeczeństwa. Ty utrzymasz swój obraz pomagającej osoby, a ktoś otrzyma od Ciebie pomoc. 

Minus programowania mózgu na wynik MBTI

Załóżmy, że ktoś Ci powie, że jesteś inteligentny i uwierzysz w to. Wtedy podświadomie będziesz starać się utrzymać taki obraz siebie. Bo zgodzisz się, że inteligencja, to przecież dobra cecha? 

Twój mózg będzie tak kierować Twoimi wyborami, żebyś czasem nie stracił tej cechy w swoich oczach. Co za tym idzie, możesz często zostawać w pewnych ramach… bez wychylania się. Żeby czasem nie udowodnić sobie, że jednak taki inteligentny nie jesteś…

Oczywiście możesz być inteligentny, ale czasem po prostu coś pójdzie nie po Twojej myśli i wyjdziesz na głupka. W końcu nie żyjemy w próżni. Dlatego warto mieć dystans do swoich doświadczeń.

Przy okazji przypomnę jeden cytat od Friedricha Nietzsche, który w pewien sposób opisuje takie podejście: 

„Czasami ludzie nie chcą usłyszeć prawdy,

ponieważ nie chcą, aby ich iluzje zostały zniszczone”. 

Cały wynik MBTI może być dla Ciebie iluzją, jeśli tak po prostu przyjmiesz ten opis za pewnik. 

Ponadto gdyby spojrzeć na te wszystkie opisy (każdy mógłby trafić do jednej z grup MBTI), to okazałoby się, że na świecie są same super osoby.

Mój wynik MBTI

Mimo że nie mam do końca pozytywnej opinii na temat tego testu, to sam robiłem go kilkukrotnie. Chciałem zobaczyć, czy coś się zmienia. Widzisz? Czy moja podświadomość podrzuciła mi teraz taki argument, żeby tylko móc tam wrócić i poprawić sobie opinię na własny temat wynikiem testu? Biorę to pod uwagę.

W 2022 wyszło mi INFJ-A (kilka tygodni przed pisaniem tego postu). Już w trakcie wykonywania testu czułem w środku, że mój mózg chyba chce utrzymać się w tej grupie. Wcześniej w 2020 roku miałem prawie taki sam wynik, bo INFJ-T. Zmieniła się tutaj literka po myślniku, jednak nie miała ona wpływu na grupę, w której się znajdziesz. W tym przypadku cały czas jest to Rzecznik.

A dlaczego prawdopodobnie nie chciałem zmienić tej grupy?

Oprócz cudownych opisów, które są przy każdym typie, tę osobowość posiada niewielki procent całej ludzkości. Ponadto taką osobowość posiadał np. Martin Luther King. Przyjemnie być na jednym poziomie z osobą, która zapisała się w historii. 

A co było wcześniej? 

W 2019 roku miałem ISTJ (tej dodatkowej litery nie zapisałem, albo nie było jej wtedy na tamtej stronie). Więc jak widzisz, największa zmiana nastąpiła między 2019, a 2020 rokiem. Zmieniły się aż dwie środkowe literki i nawet grupa, do której ta osobowość należy. Dość duża zmiana, bo przez kolejne dwa lata już niewiele się zmieniło. 

Nie będę oczywiście rozpisywał się nad zaletami tych typów osobowości, bo możesz wejść na 16personalities i zobaczyć u źródła.

Wniosek po czasie z wykonywania testu

Głównie cieszy mnie fakt, że przez te kilka lat coś się zmieniło jeśli chodzi o moją osobowość. Pomijam już, że moja podświadomość mogła oszukać trochę wynik (chociaż z tym też pewnie nie było łatwo, bo typów jest aż 16). 

Jednak zmiana wyniku oznacza dla mnie, że się w rozwijam. Szczególnie emocjonalnie. Przynajmniej według moich obserwacji. Dla mnie ta informacja jest główną wartością tego testu.

Podsumowując

Myślę, że takie testy zawsze warto sobie rozwiązywać, jednak nie powinniśmy przywiązywać jakiejś większej wagi do wyników. Po prostu bardziej traktujmy to jako informację. 

Szczególnie trzeba pamiętać, że MBTI ignoruje mniejszość. Więc jeśli według testu jesteś w 51% introwertykiem, to wynik zignoruje 49% Twojej ekstrawersji. Warto więc spojrzeć na te paski z wynikami i jeśli zdarzą Ci się takie na granicy, to zerknij też na przeciwieństwa.

Dodam jeszcze, że jeśli szukasz podobnych testów, żeby odkryć swoje predyspozycje, to być może bardziej sprawdzi się test Gallupa. Według mnie ten test lepiej odpowie na to pytanie (uwaga, bo jest płatny). 

Dlaczego uważam, że Gallup sprawdzi się lepiej? Wystarczy spojrzeć na definicje: „Narzędzie umożliwia ocenę natężenia 34 cech zwanych talentami, z których 5 jest dominujących”.

Po co zakładać bloga w 2022 roku?
Poprzedni Po co zakładać bloga w 2022 roku?
Następny 7 thrillerów, po których będziesz kwestionować swoje życie

Zostaw komentarz