fbpx

Co to WordPress i dlaczego warto się nim zainteresować?

Co to WordPress i dlaczego warto się nim zainteresować?

WordPress to trochę takie Simsy w świecie witryn internetowych. W Simsach dostajesz gołą działkę i budujesz dom. W WordPressie dostajesz gołe oprogramowanie z pustą stroną i budujesz ją od zera.

Co trzeba najpierw zrobić na WordPress?

Na początku warto udać się do zakładki Wygląd i wybrać jeden z motywów. To można uznać jako fundament naszej strony. 

W tej zakładce zobaczysz wiele motywów przedstawiających gotowe strony — w rzeczywistości po zainstalowaniu jednego z nich możesz być zaskoczony, ponieważ strona dalej będzie pusta. 

Dlatego nie ma co tutaj spędzać zbyt dużo czasu i wybrać jeden motyw, w którym będziesz w stanie dostosować jak najwięcej popularnych elementów. Na przykład stopkę, czy menu. Dobrym motywem do tego typu rzeczy jest Kadence. Ma podstawowe ustawienia w darmowej wersji.

Ważniejszym elementem w WordPress są Wtyczki. To tutaj zaopatrzysz się w narzędzia, które pozwolą Ci zbudować od fundamentów Twoją wymarzoną stronę. Do tego umeblujesz ją, tak jak Ci się podoba. 

To jakie wtyczki warto zainstalować, aby z sukcesem zrobić swoją stronę, dzielę się tutaj.

Dlaczego WordPress jest taki popularny?

Dawniej za stronę internetową trzeba było zapłacić tysiące złotych. Dziś dzięki WordPressowi możesz stworzyć profesjonalną stronę prawie za darmo. Wszystko dzięki temu, że WP jest łatwy w obsłudze i dostosowywaniu pod siebie

WordPress to również najpopularniejsza platforma blogowa i system zarządzania treścią. Został stworzony głównie z myślą do budowania i prowadzenia blogów.

Ciekawostka: według w3techs WordPress obsługuje obecnie aż 43% wszystkich witryn w Internecie! 

A z tym oprogramowaniem, oprócz własnego bloga, czy zwykłej strony możesz stworzyć nawet sklep internetowy. Wszystko dzięki wtyczkom do e-commerce.

Ile kosztuje strona na WordPress?

Dobra, wyżej napisałem, że stronę można stworzyć prawie za darmo. Za co więc trzeba zapłacić? Sam WordPress jest bezpłatny (wtyczki i motywy też), ale żeby robić stronę, potrzebujesz domeny (domena to np. interia.pl, onet.pl, czy przemekkolacz.pl). Taka z końcówką „pl” kosztuje 12,5 zł za pierwszy rok.

Oprócz tego przyda się hosting. To jest coś w stylu zewnętrznego serwera, na którym zapisuje się Twoja strona. Dzięki utrzymywaniu strony na takim serwerze wszyscy użytkownicy internetu mają dostęp do Twojej strony w każdej chwili i w każdym miejscu na świecie. Hosting za pierwszy rok kosztuje około 100-120 zł. 

Podsumowując wydatki, Twoja strona będzie kosztować około 150 zł brutto za rok. Kolejne lata utrzymywania strony mogą kosztować około 2-3 razy więcej, ale masz rok, żeby zbudować stronę i zacząć coś dzięki niej zarabiać. 

Czy trzeba znać się na kodowaniu, żeby zbudować stronę na WordPress?

Odpowiedź brzmi nie. Nie musisz znać żadnych kodów, aby korzystać z WordPressa. 

Oczywiście znajomość działania kodu może być pomocna przy budowaniu stron internetowych i zrozumieniu, jak wszystko działa za kulisami. Jednak na nic Ci się to nie przyda, jeśli nie potrzebujesz jakiejś skomplikowanej strony, która miałaby mieć urozmaicenia, jakich na większości stron nie ma!

Można tutaj dać przykład samochodu. Możesz wiedzieć, z czego dokładnie jest zbudowany, ale nie potrzebujesz tego, aby dojechać z punktu A, do punktu B. Wystarczy Ci umiejętność jazdy i prawko.

A na WordPress wystarczą Ci motyw i wtyczki, które są dziecinne proste w użytkowaniu. Zrobiłem listę 10 najbardziej pomocnych (moim zdaniem) wtyczek, które pozwolą Ci zbudować pełną stronę, gotową do działania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z listą 10 wtyczek do WordPress.

Podsumowując

Nie ma wątpliwości, że WordPress jest idealną platformą do rozpoczęcia lub rozwijania różnych działalności. Jest niezwykle łatwy w użyciu i można za jego pomocą tworzyć dowolne strony internetowe. 

Jeśli planujesz więc stworzyć witrynę internetową, to polecam wybrać właśnie WordPressa. Umożliwi Ci on zbudowanie własnej strony internetowej bez konieczności posiadania jakiejkolwiek wiedzy z zakresu kodowania. Wszystko dzięki tysiącom darmowych motywów i wtyczek dostępnych w środku.

Poprzedni 7 thrillerów, po których będziesz kwestionować swoje życie
Następny Dlaczego trener reprezentacji Polski powinien walczyć o wygranie mundialu

Zostaw komentarz