7 umiejętności, które rozwiniesz tworząc bloga
7 umiejętności, które rozwiniesz tworząc bloga
Jest wiele powodów, dla których ludzie zakładają bloga. Dzielenie się pasją, łatwiejsze poszukiwanie pracy, tworzenie własnej marki, czy zarabianie. Jest jeszcze jeden istotny powód. Właśnie to może Ci pomóc na wielu płaszczyznach Twojego życia.
Mowa tutaj o umiejętnościach, które możesz zdobyć podczas prowadzenia bloga. Oto 7 z nich:
1. Umiejętność pisania
1. Umiejętność pisania
Regularnie pisane wpisy na blogu pomogą Ci w ćwiczeniu umiejętności pisania. Tak twierdzi choćby jeden z czołowych copywriterów w naszym kraju Darek Puzyrkiewicz.
Jak sam pisał w swojej książce Biblia Copywritingu: zaczął swojego bloga bez większych umiejętności pisania. Na początku pisał proste posty, w których dzielił się swoimi myślami. Potem nauczył się pisać większe artykuły. Wtedy zaczęli zgłaszać się pierwsi klienci.
Darek Puzyrkiewicz w tej samej książce pisał również, że z polskiego miał 3 minus i wykształcenie informatyczne. Można powiedzieć, że nie miał żadnych namacalnych dowodów, aby wierzyć w swój ostateczny sukces w tej branży.
2. Kreatywność, pomysłowość
2. Kreatywność, pomysłowość
Tworzenie treści na bloga może wymagać od Ciebie dużej dawki kreatywności. Musisz pomyśleć o tematach, które poruszysz, stworzyć strukturę posta, czy napisać ciekawe nagłówki.
Oprócz tego na blogu (w zależności od potrzeb) możesz projektować grafiki, które przyciągną uwagę czytelników.
3. Umiejętność planowania
3. Umiejętność planowania
Blog to jeden wielki i ciągły projekt. Pomijając fakt, że najpierw musisz stworzyć bloga, to na co dzień będziesz tworzyć i dodawać kolejne posty. To nowe wyzwanie w Twoim życiu. Musisz znaleźć czas i rozplanować sobie czas na pracę nad blogiem.
A jeśli chcesz jeszcze promować swoje posty, to dojdą na przykład takie działania jak publikowanie postów w social mediach, albo e-mail marketing.
Trzeba to wszystko umiejętnie porozkładać, żeby zachować ciągłość działania. Ponadto musisz nauczyć się znajdywać w swoich dniach momenty, w których łatwiej będzie Ci tworzyć treści wysokiej jakości.
4. Umiejętności techniczne
4. Umiejętności techniczne
Już na samym początku musisz wybrać platformę, na której założysz bloga. Może to być na przykład WordPress, WIX, albo Blogger. Ten ostatni jest akurat najprostszy w obsłudze i nie trzeba tam zbyt wiele, aby zacząć. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak założyć bloga właśnie tam, to kliknij tutaj.
Natomiast jeśli wybrałbyś WordPress, albo WIX to będziesz tworzyć stronę w bardziej złożony sposób. Przyznaję, że są to całkiem intuicyjne i proste oprogramowania, jednak ich znajomość może Ci się kiedyś przydać.
Szczególnie WordPress, z którego korzysta około 40% wszystkich stron w internecie. Nawet takie duże marki jak Coca-Cola, czy Mercedes właśnie na WordPress posiadają swoją stronę.
Oprócz tego dochodzą jeszcze różne aplikacje dookoła bloga, z których warto korzystać i tworzyć w nich treści. Na przykład Canva do obrazów, dźwięków i wideo. Albo dokumenty Google do pisania treści, czy Agora Pulse do zarządzania treściami w kanałach social media.
5. Pogłębianie wiedzy
5. Pogłębianie wiedzy
Przygotowywanie wpisów z danej dziedziny będzie wymagać od Ciebie zagłębiania się w temat. Musisz ustalić, czy to co chcesz napisać, będzie prawdą i najlepiej znaleźć wiarygodne dowody.
Ostatecznie będziesz musiał przeczytać kilka różnych artykułów, być może sięgnąć do książek, albo wysłuchać materiałów na YouTube. W ten sposób będziesz pogłębiać swoją wiedzę i z czasem być może staniesz się ekspertem.
6. Zdolność do podejmowania większego ryzyka
6. Zdolność do podejmowania większego ryzyka
Jeśli ktoś kiedykolwiek skrytykował Cię za Twoją wypowiedź, to wyobraź sobie, że w internecie każdy może ją przeczytać i oczywiście może Cię skrytykować.
Mając tego świadomość i tego, że niektórzy ludzie w internecie lubią dać nieźle czadu jeśli chodzi o krytykowanie (często nieuzasadnione), ryzykujesz swoje samopoczucie.
Dla niektórych sama myśl o tym, że ktoś może im pocisnąć, jest już wyzwaniem. Oczywiście możesz siedzieć cicho. Wtedy prawie na pewno nikt nie będzie na Ciebie szczekać. Pytanie, czy tego chcesz?
Bo jeśli na poważnie myślisz o blogowaniu, to przygotuj się na to co przeczytałeś wyżej i traktuj to jako trening. Będziesz trenować radzenie sobie z krytyką ze strony innych osób.
7. Umiejętność podejmowania decyzji i egzekwowania ich
7. Umiejętność podejmowania decyzji i egzekwowania ich
W trakcie pisania postów będą różne decyzje do podjęcia.
- O tym, o tym i o tym napiszę. To jest nieważne, więc można zrezygnować.
- To jednak jest istotne, więc warto dodać.
- To źle brzmi. Trzeba usunąć.
- Mam 1000 grafik w tym programie, którą wybrać?
To mikro decyzje. Jednak ucząc się na takich pierdołach, będzie Ci łatwiej w trudniejszych kwestiach.
Ogólnie rzecz biorąc,
Ogólnie rzecz biorąc,
Prowadzenie bloga pozwala na rozwijanie wielu różnych umiejętności, których skutkiem jest szansa na przykład na lepsze zarobki w przyszłości. A jeśli możesz dodatkowo bardziej spełniać się w swoich pasjach, to jest to kolejny pozytyw.
Jeśli chcesz poznać więcej powodów, dla których warto założyć bloga (statystyki i historia pewnego twórcy), to kliknij tutaj i odbierz darmowy raport na ten temat.