fbpx

7 dramatów, które chwycą Cię za serce jeśli masz wysoką wrażliwość

7 dramatów, które chwycą Cię za serce jeśli masz wysoką wrażliwość

Myślę, że wstęp jest zbędny. Chcesz przecież znaleźć jakiś film na wieczór, a nie robić doktoratu z filmografii. Zapraszam poniżej.

Locke

Musiałem upchnąć tutaj jakiś film z Tomem Hardym, bo jestem wielkim fanem tego gościa. A na dodatek nie jest to jeden z tych jego filmów, o których się mówi.

Nigdy nie przepadałem za filmami, które odbywają się w jednym miejscu… ale jednak włączyłem go i tak mi się spodobał, że potem zobaczyłem go jeszcze kilka razy. 

Na początku filmu główny bohater wsiada do auta zaparkowanego na jakimś terenie budowy i cała akcja dzieje się właśnie w samochodzie, którym Hardy jedzie z punktu A do punktu B. Nie powiem gdzie, bo może bym zbyt zaspoilerował. 

W trakcie drogi Locke przeprowadza wiele rozmów z różnymi osobami. Między innymi z żoną, czy z podwładnym, którego musi przekonać do załatwienia kilku spraw. Generalnie w całej historii pojawiają się dwa problemy, które nigdy by się nie pojawiły, gdyby Locke nie jechał tam, gdzie właśnie się wybiera.

Kadr z filmu Locke, przedstawiający Toma Hardyego

Morze drzew

Widziałem tylko opinie, które krytykują ten film. Mimo że występują tam naprawdę nieźli aktorzy (tak wiem, jeśli scenariusz jest do dupy, to nie ma to znaczenia). Nawet gdzieś przeczytałem, że na premierze, czy jakichś pokazach ten film został wygwizdany. Generalnie nie był zbyt ciepło przyjęty przez „krytyków filmowych”.

Ale może dlatego moja podświadomość stwierdziła, że mi się ten film akurat spodoba. Specjalnie na odwrót tym wszystkim krytykom. Czasem nawet oglądam kiepskie filmy i jestem zażenowany poziomem gry aktorów, ale na koniec filmu stwierdzam, że w sumie dobrze się bawiłem (tak miałem choćby z filmem Breaking & Exiting). 

Skopiuję, krótki opis Morza drzew z filmwebu: „Amerykanin udaje się do lasu w pobliżu góry Fudżi, by odebrać sobie życie. Gdy spotyka Japończyka, rozpoczyna z nim podróż”. 

P.S. Ten las nazwany jest przez lokalną społeczność lasem samobójców, a Amerykanin bardziej rozpoczął rozmowę ze wspomnianym Japończykiem niż podróż, ale wyrób sobie własną opinię, oglądając ten film.

Children of Men

Na początku miałem wrażenie, że ten film był zrealizowany bardzo niskim budżetem i bardzo dobrze spożytkowali te pieniądze. Potem okazało się, że twórcy mieli na to dziesiątki milionów dolarów… i dalej dobrze wykorzystali te pieniądze.

 

Jaki jest główny problem poruszany w filmie? 

Akcja dzieje się w 2027 roku. Cała ludzkość utraciła możliwość reprodukcji i ostatnie dziecko urodziło się w 2009 roku. Czyli aż 18 lat temu. Od tego momentu żadna kobieta nie urodziła później dziecka. 

W filmie można zauważyć duży podział społeczeństwa. Zamknięte dzielnice, próby migracji uchodźców. Trochę jakby w innych rejonach globu miało zabraknąć wody, czy jedzenia. 

Także trochę te problemy nie bardzo mi się wiążą z brakiem reprodukcji, ale może ja po prostu czegoś nie zauważyłem, albo to była ogólna wizja twórców na świat w przyszłości. Albo ogólnie chodziło o to, żeby atmosfera w filmie była ciężka.

 

Dlaczego warto to zobaczyć? 

Pewna wizja świata, która w sumie mogłaby się wydarzyć. Ciężko mi uwierzyć, że to mogłoby wyglądać kropka w kropkę (albo podobnie) jak w filmie, jednak jest to wizja twórców, z którą w jakiś sposób można by się zgodzić. 

Aczkolwiek akcja i jej finał skupia się głównie na historii pierwszoplanowych postaci i odniesienie do społeczeństwa idzie jakby z boku.

Według mnie głównym wyróżnikiem jest robota kamerzysty. Raczej swoją opinię opieram na opiniach tysięcy, jak nie milionów innych osób. Do dzisiaj wiele kont w social mediach wspomina ujęcia z tego właśnie filmu. Jednym majstersztykiem jest scena poniżej, którą twórcy zrobili bez cięć.

Ciekawostka: W pewnym momencie na kamerze pojawiają się krople krwi i nie był to celowy zabieg (bynajmniej taka ciekawostka pojawia się w internecie).

Zniewolony

Oryginalny tytuł to 12 Years a Slave. Czyli 12 lat jako niewolnik. Sama nazwa wskazuje, co będzie się dziać w filmie. 

Mało kto z nas potrafi sobie wyobrazić fakt, że możemy zostać zniewoleni na 12 lat. Do tego mielibyśmy ciężko pracować na uprawach od rana do wieczora. I to tylko za nocleg i jedzenie. 

Taka historia wydarzyła się w życiu głównego bohatera Solomona Northupa. Czarny mężczyzna wcześniej był już wolnym człowiekiem, mimo że w Ameryce dalej było przyzwolenie na niewolnictwo. Miał też żonę i dzieci i tak po prostu mu je odebrano…

John Q

To jest film, który widziała ogromna liczba ludzi w Polsce. Wielokrotnie leciał na jednym z głównych kanałów w naszym kraju. Nie chcę strzelać, który to był kanał, bo mógłbym się pomylić… ale chodzi mi po głowie, że w trakcie seansu nie było reklam!

Jednak John Q ma ze 20 lat i pierwsza premiera w Polsce też pewnie była z 10-15 lat temu. Dobra, do rzeczy… bo może nie widziałeś tego filmu. Jeśli tak to super, bo jak dla mnie genialna fabuła i z chęcią obejrzałbym go, nie wiedząc, jaki jest finał.

Denzel Washington gra naturalnie główną postać. Jego syn cierpi na śmiertelną chorobę, która jak się okazuje, nie jest finansowana z jego ubezpieczenia. W filmie dowiesz się więcej, o co chodziło. 

John zaraz jak się o tym dowiedział, to zdesperowany zamknął się na oddziale szpitala razem z innymi ludźmi. Co tam dalej się wydarzyło, to może lepiej przekonaj się na własnej skórze…

Chciałem jeszcze tylko dodać, że podobało mi się, jak historia się rozwija, a szczególnie jak niektóre postacie potrafią się zjednoczyć w tej trudnej sytuacji. Nawet, pomimo że ktoś niezapowiedzianie zabiera ich cenny czas. 

Do tego filmu moim zdaniem idealnie też pasuje powiedzenie: „Nic tak nie łączy jak wspólny wróg”.

Polowanie

Film ma już dekadę, ale pierwszy raz oglądałem go niedawno. Chyba dopiero po tym jak Mads Mikkelssen zbudował swoją międzynarodową markę. Chociaż film i tak już wcześniej osiągnął duży sukces.

Generalnie muszę przyznać, że skandynawskie kino całkiem nieźle sobie radzi i jeszcze kilka lat temu nie powiedziałbym, że tamte kraje robią dobre filmy. 

Polowanie pokazuje historię mężczyzny, który pracuje w przedszkolu. Już sam fakt pewnie budzi kontrowersje w wielu środowiskach… przecież gdzie to w takim miejscu facet. 

No i w tej historii przekonanie, że w takich placówkach nie ma dla nich miejsca, tylko pogłębiło oskarżenie o molestowanie jednej z podopiecznych głównego bohatera. 

Niestety cała historia w Polowaniu jest bardziej rozbudowana, bo pojawiają się pewne doświadczenia, które faktycznie mogą być traumatyczne dla kilkuletnich dzieci.

Cudowny chłopak

Kolejny film z kilkuletnim dzieckiem i trudnymi doświadczeniami już od urodzenia. Jak sobie przypominam Cudownego chłopaka, to kojarzy mi się po prostu ze standardowym wyciskaczem łez. Więc zanim sobie go włączysz, to pamiętaj, że oczy mogą Ci się trochę spocić. 

Historia? Główny bohater ma zdeformowaną twarz od urodzenia. Nic więcej nie trzeba pisać. Film pokazuje jego codzienne doświadczenia i zmagania ze światem zewnętrznym. Z jednej strony prosty film, których na rynku pełno, ale według mnie po prostu się wyróżnia. I tyle!

Dodatkowe 3 tytuły

W trakcie zbierania tytułów wypisałem sobie ich więcej. Planowałem oczywiście opisać tylko 7 z nich, więc przy tym pozostanę. Poniżej zostawiam tylko tytuły pozostałych trzech. Może któryś Cię zainteresuje, to po prostu zerknij na filmwebie (podlinkowałem tytuły). 

Manchester by the Sea

Wolny strzelec — z tych trzech polecałbym najbardziej ten

Gliniarze z Brooklynu

Na koniec,

Wymieniłem dość popularne filmy, więc być może je widziałeś. Chociaż mam nadzieję, że nie i coś nowego udało Ci się na tę chwilę znaleźć.

A, koniecznie daj znać w komentarzu, co sądzisz o tych filmach i czy faktycznie jest tutaj coś, czego jeszcze nie widziałeś! Prośba również o polecenie innego filmu z tego gatunku.

Poprzedni 30 inspirujących cytatów zebranych z różnych źródeł
Następny Moje doświadczenia z laptopami. Którą markę wybrać?

Zostaw komentarz